Bakterie do septiku

Produktů s prospěšnými bakteriemi do septiku existuje široká řada. Výrobci se neustále předhánějí novými bakteriálními a enzymatickými přípravky, které ekologickou cestou rozkládají organické látky v kalu. Ty pak v minimálním měřítku zatěžují přírodu. Eliminují nepříjemný zápach. Vzhledem k znamenitým rozkládacím vlastnostem, jež tyto přípravky vynikají, se prodlužuje interval odvozu splašků v septiku. Tuto výhodu ocení leckterý majitel nemovitosti, který díky tomu ušetří nemalé finanční prostředky.

Výrobky do septiku mají speciálně vyšlechtěné kmeny bakterií, které se vyznačují prvotřídní rychlostí a náramnou účinností. V jednom gramu se ukrývá až miliony bakterií, které čekají na ten správný okamžik, až se zaktivují. Potom už jim nic nebrání, aby započaly proces rozkladu.

Tyto jedinečné bakteriální kultury jsou schopny strávit jak živočišné a rostlinné tuky, tak i bílkoviny, škroby a cukry. Dokonce pozřou celulózu, tak i jiné odpadní materiály. Rozložení exkrementů společně s kusy toaletního papíru jim nedělá žádný problém. Zvládnou to zhruba za tři měsíce. Výsledkem je pak nekontaminovaná odpadová voda, která se dá využít třeba jako hnojivová zálivka.

Tyto vysoce efektní přípravky neobsahují škodlivé látky, jako jsou například patogenní kmeny bakterií, kyseliny, fosfáty, louhy a mnohé neekologické přísady. Na pultech obchodů se dají sehnat v práškové, tabletové i tekuté formě. Lidé mohou dát přednost levnější nebo dražší variantě. Přičemž by měli kupovat odzkoušené značky výrobků, u nichž je optimální výsledek zaručen.

Práškové bakterie se prodávají v praktické krabičce anebo větší umělohmotné dóze. Tato sypká směs bakterií se musí před nalitím do septiku nejprve oživit a to za pomocí potřebného množství vlažné vody. Do nádoby s vodou zhruba čtyřiceti stupňů Celsia se přisype přesná dávka těchto bakterií v prášku. Poté se důkladně rozmíchají nekovovým předmětem. Zpravidla se nechávají cca třicet minut kultivovat v nádobě. Následně se vylijí do septiků.

Bakterie v tabletě se vkládá jednou do měsíce do toaletní mísy. Jakmile se rozpustí, ihned se tato směs spláchne do potrubního systému. Odtud oživené bakterie putují do zařízení.

Zato tekuté bakteriální přípravky se vlévají do potrubí, ale než se tak stane. Je nutné předtím pustit na okamžik teplou vodu. Ta připraví to správné prostředí k tomu, aby se účinné bakteriální kultury mohly nerušeně množit. Posléze se aplikuje přiměřená dávka přípravku do odpadního otvoru. Nakonec se toto množství spláchne vlažnou vodou, načež se dostává do celého systému.

Po aplikaci těchto přípravků se za nedlouho výsledek dostaví. Odpadní voda se předčistí, ale nadále v nich zůstávají droboučké částečky kalu. Tuto odpadovou vodu ze septikové nádrže lze nechat odtéct buďto do půdy anebo do nejbližšího potoka. Ale mnohem efektivnější je, když samotná předčištěná odpadní voda ještě biologicky vyčistí a to prostřednictvím domácí čistírny odpadních vod. V úvahu připadá také skvělá zemní filtrace, která není tak finančně nákladná jako předchozí varianta. Nadále se používají v domácnostech i pískové filtry.