Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza (bakteriální infekce pochvy) je velmi časté onemocnění. Vzniká při přemnožení škodlivých bakterií, které ničí bakterie kyseliny mléčné. To vede k nerovnováze vnitřního prostředí v pochvě, produkuje se méně kyseliny mléčné a začíná stoupat pH hodnota. Jemně kyselé prostředí je narušené a objevují se první příznaky bakteriální vaginózy - nadměrný bílošedá výtok, který může zápachem připomínat rybinu, někdy se připojí i svědění a bolesti. Bakteriální vaginóza se musí přeléčit, především u těhotným žen, u kterých by mohla vyvolat komplikace, jako předčasný porod a nízkou porodní hmotnost dítěte.

Příznaky bakteriální vaginózy

  • u 50% pacientů může probíhat onemocnění bezpříznakově
  • hojný vodnatý výtok nejčastěji šedobílé barvy, který páchne po rybách
  • zápach výtoku se zvýrazňuje po pohlavním styku, kdy se poševní sekret smíchá s alkalickým sekretem prostaty

Všechny tyto symptomy se nemusí vyskytovat u každé ženy. BV se projevuje v jejich různých kombinacích a přibližně polovina případů je asymptomatických.

Příčiny vzniku

Toto onemocnění nemusí být nutně zavedeny zvenčí, může vzniknout jednoduchým přemnožením bakterií, které jsou jinak běžnou součástí vaginální flóry, nejčastěji přemnožením Ggardnerelly vaginalis. Ale přenáší se i pohlavním stykem. Mnohem větší pravděpodobnost bakteriální vaginózy je u žen, které jsou sexuálně aktivní.
Co způsobuje bakteriální vaginózu

Pro většinu žen nepředstavuje bakteriální vaginóza žádné komplikace. Je však rizikovým faktorem vážných gynekologických komplikací v těhotenství a pánevních zánětech po potratech. Usnadňuje vstup jiným infekcím - kapavce, chlamydií, kvasinkám, HIV a podobně.
Diagnostika bakteriální vaginózy

Hodnota pH je vyšší než 4,5. Při čichové zkoušce je typický čpavku-rybí zápach, který se zvýrazní po přidání chemikálie KOH. Pod mikroskopem se v nátěru z výtoku objevují typické "clue cells", což jsou vydrolená buňky ze stěny pochvy, jakoby pocukrované hustým povlakem bakterií.

Na přímý důkaz rozmnožení Gardnerelly vaginalis se používá klasický výtěr vagíny, nebo děložního čípku s následnou kultivací stěru. Tato bakterie se také identifikuje při MOP testu (mikrobiologický obraz pochvy).

U muže se přítomnost této bakterie potvrzuje stěrem z ústí močové trubice a kultivací.

Léčba bakteriální vaginózy

V léčbě se používají antibiotika, které zničí celé spektrum bakterií, ale neovlivní laktobacil. Osvědčený je metronidazol, klindamycin, případně amoxycillin. Léčba je obvykle úspěšná, ale riziko recidiv je nutné snížit přeléčením partnera. Obnovení poševní flóry napomáhají přípravky s obsahem laktobacilů, zda kyseliny mléčné ve formě poševních tablet, krémů, které jsou dostupné bez předpisu v lékárnách.
Jak se chránit?

Správnými hygienickými návyky a vyhýbání se výplachu pochvy. Dodržováním zásad bezpečného sexu. Při příležitostném sexu, správným použitím kondomu. Monogamní vztah.